Emerytury Bismarcka

bismarck1Historia jest wykorzystywana w polityce i nie jest to nic złego. Natomiast w różnych państwach członkowie rządu i partii opozycyjnych często prześcigają się w przytaczaniu „historycznych” argumentów na poparcie swych tez. Są to często prywatne poglądy dyskutanta jedynie ubrane w historyczny kostium, ledwie ocierające się o fakty. Często wybiera się też pasujące pod tezę fragmenty przeszłości, wyrywając je z właściwego im kontekstu, a tym samym całkowicie zmieniając ich znaczeniem.

17 listopada w audycji Jana Wróbla w radio TOK.FM rzecznik prasowy Kukiz ’15, Jakub Kulesza, ganiąc funkcjonowanie obecnego systemu emerytalnego posłużył się zmyśloną (celowo lub nie) argumentacją, twierdząc że emerytury Bismarcka miały na celu sfinansowanie wojny.

Nie mam zamiaru oceniać obowiązującego systemu, ani reformy przegłosowanej niedawno w Sejmie. Trudno mi jednak przejść obojętnie wobec instrumentalnego traktowania przez Pana Kuleszę historii. Zainteresowanych odsyłam do mojego felietonu w Histmag.org. Wystarczy kliknąć zdjęcie obok.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s